Pěstování tabáku

kvet  tabak

Semena tabáku jsou malá, připomínají zrnka máku. Při zachování své standardní klíčivosti a kvality vydrží asi 2 roky. Podmínky pro skladování jsou sucho a temno. Rostlinky je nutné předpěstovat. Začneme tedy výsevem.

 Výsev provádíme v březnu až květnu. U Tabáku viržinského je v květnu už pozdě, protože v případě chladného léta rostlinky nestačí vykvést, resp. nevykvetou ani do prvních podzimních mrazů. Zakoupíme výsevní substrát nebo v nouzi obyčejný substrát zahradnický, nasypeme do cca 5 cm hlubokých plastových vaniček nebo misek tak, aby substrát dosahoval cca 1 cm pod horní okraj (obr. 3) a zalijeme. 

Nepoužívejte vodu bezprostředně natočenou z kohoutku, ale nechte ji pár dní odstát - tabák je citlivý na chlór. Pak provedeme výsev semen na povrch substrátu, řídce, aby prostor mezi jednotlivými semeny byl nejméně 2 cm a jemně zvlhčete rozprašovačem.

clip_image004 Povrch můžeme ještě lehce "poprášit" prosetým substrátem, aby byla semínka zakryta malou vrstvou substrátu. Opět zvlhčíme rozprašovačem a následně vaničku nebo misku přikryjeme zvlhčeným igelitem, fólií, průhledným sáčkem nebo sklem, aby se vytvořilo vlhké mikroklima. Do krycího materiálu uděláme malé otvory, aby výsev mohl "dýchat" obr 4. 

Správně zakrytý výsev se pozná podle toho, že krycí materiál stále orosený. Je třeba jej umístit na co největší světlo, např. za okno, při ostrém slunci ovšem lehce přistínit. Podle potřeby substrát později zalijte, nicméně pokud byl dobře zalit před výsevem, nebude to potřeba.

 Asi za 3-4 dny semínka vyklíčí a za dalších 10 dní vyraší do výšky 1 cm. Krycí materiál sejměte až v okamžiku, kdy jej rostlinky dorostou. Před úplným odkrytím je dobré výsev postupně větrat, aby si rostlinky zvykaly na nižší vzdušnou vlhkost.

 Jakmile mají sazeničky výšku 3 - 5 cm, je vhodný čas k jejich přesazení do větších nádob. Důkladně je zalijte a připravte si nové nádoby s obsahem substrátu a trochou čistého písku. Nádoby neplníme po okraj, ale tak do 2/3 svého objemu, protože během růstu sazeniček k nim budeme přidávat půdu do výšky nejspodnějších lístků, aby se nekřivil stonek rostlinky. Sazeničky přesazujeme po jedné, s použitím pinzety nebo malé lžičky a dáváme pozor, abychom nepoškodili kořínky. Substrát přihrneme těsně pod spodní lístky a zalijeme.

 Z hlediska pozdějšího přesazování k rostlinkám šetrnější, ovšem "dražší" metoda je místo misek použít k výsevu plastikové 0.33 (0.5) l kelímky. Do každého kelímku nasypeme substrát opět do výšky cca 1 cm pod horní okraj, zalijeme a vložíme 1, nanejvýš 2 semínka, např. pomocí pinzety. Pro 100 semen tak budeme potřebovat 100 kelímků v ceně cca 0.5 Kč/ks. Výhoda je, že rostlinky mohou vyrůst více, než když je zasadíme do plytké misky a pro jejich přesazení na otevřený záhon jen rozstřihneme kelímek a zasadíme do volné půdy. Během jejich růstu přidáváme půdu k jejím spodním lístkům stejně jako v předchozí metodě, proto si připravíme papírové nebo plastikové pásky, kterými budeme později zvyšovat výšku kelímku, aby se substrát nesypal ven.

Třetí metodou, která vytvoří tabáku nejlepší klimatické podmínky a je vhodná pro pěstování tabáku v bytě je použít k výsevu průhledné 2 a více l PET lahve, např. od Coly. PET láhev rozřízneme na dvě části a v jejím dně uděláme několik malých děr (obr. 5). 
clip_image006


Do spodní části nasypeme substrát až po okraj, přidáme polévkovou lžíci čistého písku, dokonale promísíme, zalijeme a vložíme 1 semínko tabáku. Zvlhčíme povrch, popř. jemně poprášíme vlhkým substrátem a přiklopíme mokrou vrchní částí, kterou pomocí lepící pásky pevně přilepíme k části spodní, obr. 6. 

Horní otvor zakryjeme sáčkem nebo igelitem, do kterého uděláme malé otvory pro větrání, PET láhev postavíme do nádoby nebo misky s vodou a umístíme na slunečné a teplé místo. Jakmile sazenička vzejde, sáček odstraníme a otvorem sazeničku zaléváme, nejlépe pomocí tyčinky nebo po stěnách, aby padající voda sazeničku nepoškodila. Podobným způsobem přidáváme substrát, popř. vždy, když ho bude potřeba clip_image008přihrnout k rostlince, horní část lahve na chvíli sejmeme. Stěny PET lahve udržujeme pomocí rozprašovače neustále vlhké, tak má rostlinka zajištěnu adekvátní vlhkost po celou dobu růstu.

 V okamžiku, kdy bude rostlina natolik vzrostlá, že se listy začnou dotýkat stěn PET lahve nebo dosáhne jejího vrcholu, nastal čas jejího přesazení do kbelíku nebo květináče, který částečně přikryjeme igelitovým "stanem", jako na obr. 7 nebo jinak zajistíte rostlině vlhkost, např. jejím přemístěním do koupelny, pokud je tam hodně světla. To už se ale dostáváme k výsadbě. 

K sadbě do záhonu nebo květináče (kbelíku) jsou rostlinky připraveny ve chvíli, kdy jsou vysoké minimálně 13cm. Vhodná doba je polovina nebo clip_image010konec měsíce května, v případě sadby do květináčů umístěných v bytě to může být už konec dubna. V teplých slunečných dnech vyneseme rostliny ven, např. na balkon, na noc je schováme uvnitř, stejně tak v době, kdy se ochladí.

 Sadbu provádíme brzy ráno nebo ještě lépe večer a v příštích 24 hodinách rostliny chráníme před přímým sluncem, např. textilní tkaninou. Proto je vhodné sadbu naplánovat na zamračené dny bez slunce, ušetříme si tak práci se zakrýváním. Do záhonu uděláme jamku o průměru 15 cm, hlubokou 5 - 10 cm, vložíme rostlinu a zahrneme hlínou až těsně ke spodním listům. Před i po sadbě tabák důkladně zalijeme, nejlépe odstátou vodou. K rostlinám zatlučeme dřevěnou tyč o výšce cca 1 - 1.5 m a vrcholek rostliny k ní přivážeme provázkem.

 Vzájemný odstup rostlin na záhonu by měl být cca 1 x 1m, sadíme-li Tabák viržinský nebo 0.5 x 0.5 m v případě sadby Tabáku selského. Je to proto, že při menší zvolené vzdálenosti by si mohly rostliny navzájem stínit a překážet.